U ponedjeljak, 22. ožujka 2021., obilježili smo Svjetski dan voda i Dan eko škole. Učenici i razrednici aktivno su se uključili u sve aktivnosti koje smo proveli u našoj školi.
Učenici prvog i drugog razreda s razrednicom Brigitom Kovačić kroz različite aktivnosti učili su prelijevati vodu iz jedne čaše u drugu, ulijevati vodu u određenu posudu kroz manji i veći otvor. Bušenjem plastične vrećice pune vode i zatvaranjem probušenih rupa pomoću štapića, učenici su shvatili važnost zadržavanja vode unutar zatvorenog prostora i popuštanje vode u različitim okolnostima. Razgovarali su o opasnosti od poplava, pucanju brana, ostavljanju otvorene slavine u kuhinji itd.
Učenici trećeg razreda sa svojom razrednicom Irmom Stanivuković obradili su pjesmu Mladena Kušeca, Voda te se kreativno izražavali kolaž papirom i vodenim bojama na temu vode.
Učenici četvrtog razreda s razrednicom Martom Prohaska obrađivali su pjesmu Voda autorice Sanje Andabaka te su izrađivali vizualnu podršku – kartice s crtežima i porukama vezanim uz štednju vode koje su lijepili u kupaonicama uz umivaonike.
Učenici petog razreda s razrednicom Mihaelom Mataić proveli su aktivnosti uz nastavu Hrvatskog jezika – razgovor o vodi, pjesma o vodi: Voda, Sanja Andabak – čitanje i razgovor, prezentacija: Voda, igre riječima i križaljke na temu vode.
Učenici šestog razreda s razrednicom Marinom Tomljanović Damičević istraživali su svojstva vode kroz pokuse te su izradili ribe upotrebom kolaž papira.
Učenik skupine OOS PSA2 uz vođenje razrednice Andree Gašpar Čičak u nastavi na daljinu proveo je aktivnosti imenovanja sličica, uočavanja vode u okruženju, izvođenja pokusa, imitiranja zadanih pokreta, slušanja pjesme, prepoznavanja zvuka vode, bojanja i zalijevanja biljke kroz sljedeće nastavne jedinice: Igra pantomime – za što nam je potrebna voda?, Putuju kapljice vode, Što je voda? te Voda oko nas.
Učenici OOS PSA5 s razrednicom Sanjom Soldan proveli su pokus Tri lica vode, riješili radne listiće uz pokus te poslušali prigodnu pjesmicu o vodi i rješavali radni listić – za što sve koristimo vodu.
Učenik OOS PSA6 s razrednicom Jasnom Biljan izradio je plakat s prikazom zagađene i čiste morske vode te živog svijeta u njoj koje su izrađivali od otpadnih materijala.
Učenik skupine OOS PSA7 s razrednicom Antonijom Maričević izvodio je praktične aktivnosti prelijevanja vode i različitih pokusa s vodom.
Učenici skupine OOS1 s razrednicom Ivanom Murat igrali su se vodenim bojama i gledali tijek vode kad se stavi nekoliko kapi na papir te pomiče.
Učenici skupine OOS4 s razrednicom Mateom Đaković raspravljali su o važnosti očuvanja vode od zagađenja te su izradili senzorne teglice s vodom.
Učenici skupina OOS5 i OOS PSA3 sa svojim razrednicima Aleksandrom Lukićem i Josipom Samardžić uspješno su bojanjem i rješavanjem radnih listića odgovorili na pitanja: Otkud voda dolazi? Kamo voda odlazi? Zašto nam je voda potrebna? te su svoje zaključke prikazali na prigodnom plakatu.
Učenici OOS6 sa svojom razrednicom Nikolinom Sentić izradili su sliku potoka vodenim bojama i temperama. Slika potoka je u dijelovima te ćemo te dijelove slike plastificirati i koristiti kao slagalicu od osam dijelova koju ćemo rado posuditi i drugim učenicima u školi.
Učenici OOS7 s razrednicom Valerijom Devčić provodili su praktične aktivnosti prelijevanja vode i različite pokuse s vodom kojima su istraživali svojstva vode.
Učiteljica Alenka Jozić kroz satove Glazbene kulture s učenicima 4. razreda i OOS7 provela je različite aktivnosti: izrađivanje vodenog ksilofona (vodafona), sviranja i pjevanja – učenici su štapićima svirali na čašama poznate brojalice i pjesme: Napuni posudu, napravi brod od papira i pusti da ga vjetar nosi; Čarobna kiša; Zalijevanje cvijeća vodom iz teglica iz posude.
Svi učenici aktivno su sudjelovali u svim aktivnostima kojima smo obilježili Svjetski dan voda i Dan eko škole te kroz praktične aktivnosti osvijestili važnost očuvanja, uštede i zaštite voda u aktivnostima svakodnevnog života.
Aktivnosti i radove pogledajte u nastavku.
Koordinatorice Dana eko škole i Svjetskog dana voda:
Marta Prohaska i Josipa Samardžić