Povodom Školskog projektnog dana posvećenog borbi protiv klimatskih promjena (Global School Action Day), dana 3. studenoga 2022. u OŠ „Milan Amruš“ koordinatorica Eko škole Marta Prohaska organizirala je različita događanja u kojima su sudjelovali djelatnici, učenici, roditelji i vanjski suradnici, a vezana su bila uz teme:
- Priprema vegetarijanskih jela od autohtonih namirnica
- Sadnja autohtonih biljaka
- Sortiranje otpada (recikliranje, prenamjena, ukrasi od recikliranih materijala…)
- Eko teme vezane uz očuvanje klime
U sklopu projekta „Eko aktivisti“ Marta Prohaska (voditeljica Eko skupine u OŠ „Milan Amruš“ i Sanja Bašić (voditeljica Malih čuvara prirode u OŠ „Vladimir Nazor“) organizirale su zajedničku radionicu učenika navedenih skupina pod nazivom: Pečenje štrudle od jabuka i izrada slikorecepta. Članovi Hrvatskog šumarskog društva ogranak Slavonski Brod, kao vanjski suradnici u projektu, također su nam se pridružili u aktivnostima projektnog dana. Josip Azapović, dipl.ing.šum. i Marijan Basanović, dipl.ing.šum. održali su edukativnu radionicu o brizi i očuvanju šuma te s učenicima posadili sadnice hrasta u školskom vrtu. Učenici naše škole izrazito su pozitivno reagirali na vršnjačku i stručnu podršku pruženu kroz radionice. Učenici redovne škole također su iskazali pozitivno mišljenje o suradnji s učenicima kroz održane zajedničke radionice. Izrazito smo ponosni što i na ovaj način potičemo aktivno uključivanje naših učenika u život lokalne zajednice.
Štafeta u trajanju od 15 minuta na školskom igralištu održana je u obje smjene, a sudjelovali su djelatnici, učenici, roditelji i gosti. Izrađene su dvije štafetne palice od prirodnih materijala.
Svi su učenici sudjelovali u edukativnim radionicama vezanim uz eko teme te kreativnim radionicama prenamjene otpada u uporabne i ukrasne predmete. Razrednici i voditelji odgojno-obrazovnih skupina izrazito su se potrudili približiti učenicima eko teme te su proveli kvalitetne radionice na kojima su nam se pridružili i aktivno uključili i roditelji.
Učenici 1./2. razreda su uz voditeljicu Andreu Gašpar Čičak odlučili prenamijeniti i reciklirati različite otpatke pa su nastali prekrasni ukrasi za bor! Uz to su se upoznali s načinima na koje možemo utjecati na poboljšanje klimatskih promjena (gasiti svjetlo, štedjeti vodu, reciklirati otpad). Svaki dan će se truditi poštivati ova pravila i tako pomoći u očuvanju prirode.
Učenici 3./4. razreda s razrednicom Antonijom Maričević proveli su radionicu I JA MOGU POMOĆI PLANETU. Definirali su što su to promjene i kakve sve mogu biti (dobre i loše) i što su to klimatske promjene. Pogledali su Kratki eko film i čuli kako sve možemo pomoći očuvati naš planet i smanjiti onečišćenje. Imenovali smo i nabrojali što mi možemo svaki dan učiniti kako bismo manje zagađivali Zemlju. Od ostataka materijala koje smo koristili u prošlogodišnjim aktivnostima u školi izradili smo brošiće s likom soba. Jako smo im se veselili i nosili ih cijeli dan na majicama.
Antonija Stanić s učenicima 5. razreda organizirala je radionice:
RADIONICA 1 – Izrada anđela od komušine (kukuruzovine)
Potreban materijal:
– komušina (kukuruzovina) od 5 kukuruza
– konopac
– papirnati ubrus ili papirnata maramica
– vruće ljepilo
– škare
Učenici su sa svakog klipa kukuruza skidali komušinu. Nakon pripreme materijala slijedila je izrada. Komadić papirnate maramice ili ubrusa smotali su u malenu lopticu koju su obložili jednim listom komušine, potom konopcem svezali dio ispod papirnate kuglice kako bi dobili glavu anđela. Nakon toga su od drugog lista izradili haljinu i od dva manja lista komušine savili krila te ih zalijepili vrućim ljepilom.
RADIONICA 2 – Izrada ukrasa na plastičnom tanjuru od kukuruza
Potreban materijal:
– par klipova kukuruza
– plastični ili papirnati jednokratni tanjur
– drvofiks
– kemijska olovka ili flomaster
Učenici su samostalno izrunili kukuruz te ga odložili u posude. Potom im je na plastičnom tanjuru nacrtan kemijskom ili flomasterom jednostavan oblik. Učenici su na nacrtani oblik nanosili drvofiks te slagali zrnca kukuruza kako bi ga popunili.
Učenici 6. razreda uz voditeljicu Nikolinu Sentić ponovili su svoja znanja o razvrstavanju otpada prema pripadajućim spremnicima. Izrezivali su sličice iz kataloga i lijepili na predložak plave, žute i zelene boje spremnika. U skupini su razvrstavali sličice otpada prema zadanim kategorijama.
Učenici 7. razreda uz voditelje Roberta Čabraju i Mihaelu Mataić sudjelovali su u dvije eko radionice:
1. Izrada štafetne palice od prirodnih materijala (grane breze, stabljike lavande) i
2. Prenamjena otpada u igračku
Učenici 8. razreda s razrednicom Marinom Tomljanović Damičević odabrali su eko teme Brodsko-posavske županije te su proučavali prirodna bogatstva Brodsko-posavske županije – Ljeskove vode.
Učenici odgojno-obrazovnih skupina OOS1 i OOS7 uz voditeljice Valeriju Devčić i Irmu Stanivuković pripremali su tradicijsko jelo hrskave pogačice pržene u ulju, u našim krajevima poznatije kao „poderane gaće.” Poderane gaće često su pripremale njihove bake i mame. Upoznali su se sa samom pripremom tijesta te postupkom prženja. Poslužili su ih kao slatku varijantu sa šećerom u prahu. Učenici su također sudjelovali u kreativnoj radionici izrade okvira za slike od reklamnog papira. Prvi korak pri izradi okvira za slike bio je motanje papira pomoću drvenog štapića, a zatim je uslijedio malo zahtjevniji dio – lijepljenje i ukrašavanje okvira. Također su sudjelovali u zanimljivoj radionici gdje su prikupili suncokretovo sjeme te su ga sačuvali za proljetnu sadnju. Sudjelovali su u štafeti na školskom dvorištu zajedno s ostalim učenicima druge smjene.
Maja Milobara Tvrdojević u skupini OOS2 organizirala je radionicu izrade igara od recikliranih materijala. Tako su učenici izradili Križić-kružić od plastičnih čepova koje skupljaju i starog kartonskog fascikla. Nakon toga su izrađivali igru Pronađi suprotnosti/sličnosti od starih iskorištenih udžbenika i poklopaca vlažnih maramica. Također su ponosno sudjelovali u štafeti.
Učenici OOS3 uz voditeljicu Katarinu Bjelobrk proveli su radionicu izrade stolnog nogometa od otpada. Učenici su izrađivali, reciklirajući, dječju igračku – stolni nogomet. Za izradu nam je bilo potrebno: stara kartonska kutija, drvene kvačice, štapići (dijelovi nekih starih neupotrebljivih igračaka) i boje. Umjesto loptice upotrijebili smo orah! Bojali smo, lijepili, sastavljali i dobili odličnu igru koja će nam još dugo poslužiti, a uz to ponešto naučili o recikliranju i mogućnosti upotrebe raznih materijala vise puta u različite svrhe! A najvažnije od svega, dobro smo se zabavili!
Učenici OOS5 s voditeljicom Mateom Đaković radili su sirove kuglice od domaćih jabuka i lješnjaka ili oraha koje su valjali u cimet i lješnjake.
Tajana Tolić s učenicima OOS8 organizirala je radionicu u kojoj su izrađivali jabuke od tkanine i radili zidni ukras nizanjem jesenskih plodova.
Skupina OOS9 je uz voditeljicu Sanju Soldan današnji projektni dan obilježila slaganjem, sortiranjem i uparivanjem plastičnih čepova i žetona, drvenih štapića i sl. Učenici su sudjelovali u štafetnom trčanju, navijanju i sadnji drveća.
Učenici skupine PSA4 uz voditeljicu Jasnu Biljan sudjelovali su u dvije radionice:
1. Otpad nije smeće – Izrada cvijeća od plastičnih vrećica i
2. Izrada štafetne palice od recikliranog materijala
Tatjana Miljević s učenicima OOS PSA5 provela je radionicu na temu recikliranja pod nazivom “Stare stvari u novom ruhu”. Učenici PSA5 prikupili su stare limenke, komadiće tkanine, drvene letvice od starog parketa. Jednu limenku su obojili i ukrasili šarenim trakicama, dvije limenke su obložili tkaninom, a dvije drvenim letvicama. Koristit će ih za čuvanje radnog materijala (olovke, flomasteri, ravnala i slično). U drvene će zasaditi začinsko bilje. Svi su bili jako vrijedni i kreativni.
Učenici OOS PSA6 i OOS PSA7 uz voditeljice Antoniju Marić i Mirjanu Petrić sudjelovali su u radionici na temu recikliranja: od neiskorištenog otpadnog materijala izrađivali su štapnu lutku.
Ivana Murat s učenicima OOS PSA8 provela je radionicu: Izrada stalaka za olovke. Pridružili su im se i učenici OOS PSA1 s voditeljem Aleksandrom Lukićem. Skupili su staru tkaninu kako bi je upotrijebili za ukrašavanje limenki. Prazne limenke su donijeli od kuće. Tkaninu su rezali i kidali te su je lijepili u trakama na limenke. Izradili su unikatne stalke za olovke.
Učenici skupina OOS7, OOS3 i OO PSA6 uz voditeljicu Alenku Jozić sudjelovali su u radionici „Recikliraj“ u kojoj su prenamijenili stare staklenke u ukrasne predmete za Božić. Staklenke su oprali, osušili i s vanjske strane lijepili željene motive od papira. Obojili su staklenku u željenu boju i unutra stavili lučicu. Izrazito su bili sretni svojim uratkom i zaključili da će biti sretan i onaj koji svijećnjak dobije za poklon. Učenica B. L. poručila je: Svima predlažemo da recikliraju stare staklenke i ostale otpadne stvari i tako čuvaju svoj okoliš i Zemlju!
Brigita Vukadin na izvannastavnoj aktivnosti “Mali istraživači” s učenicima je izrađivala ukrase od plastičnih vrećica. U OOS PSA2 učenici su izrađivali igru od kartona (spoji oblik i boju).
Atmosferu i radove pogledajte u nastavku.
Marta Prohaska